В дербито на 16 кръг на ТЕСИ НБЛ, играно днес в Ботевград, шампионът и лидер в първенството Лукойл Академик победи Балкан с 88-73 (21-21, 16-23, 17-18, 19-26). По този начин гостите си върнаха за единствената загуба, която имаха до момента - през декември в Правец с 93-96.

Първата част бе абсолютно равна - 21-21. Същото бе и малко преди края на втората, когато първо Балкан поведе с 5 точки - 32-27 в 15-та минута, а след това съперниците им дръпнаха с 4. При последната атака в тази четвъртина домакините пропуснаха да намалят на 2, след което Божидар Аврамов вкара тройка със сирената и на полувремето Лукойл Академик имаше аванс от 7 точки - 44-37.

Шампионите започнаха силно третата част и в 25-та минута стигнаха до аванс от 10 точки - 51-41. Последва обаче силна серия от 9-0 на зелено-белите, които се доближиха само до една за 50-51. До края на четвъртината обаче допуснаха съперникът им отново да увеличи преднината си, която след 30 минути бе 8 точки - 62-54. В последната част балканци не можаха да се противопоставят успешно, разликата в полза на Лукойл Академик стигна до 16 точки, а последната сирена дойде при 88-73 за гостите.

Победителите превъзхождаха най-вече при стрелбата - те вкараха 10 тройки от 26 опита, докато Балкан отбеляза само два пъти при 12 стрелби. Домакините изпуснаха и цели 15 наказателни удара от 34 изпълнени, което е едва 56 процента.

За Балкан най-резултатен с 20 точки бе Иван Лилов. Ноа Далман направи поредния си дабъл-дабъл от 16 точки и 20 борби - по 10 в защита и нападение, има и 4 асистенции и е с коефициент 42. Преди мача той получи наградата за МВП за януари от изпълнителния директор на ТЕСИ НБЛ Иван Ценов. Далман е със същия приз и за декември. Павел Маринов отбеляза 14 точки, но изпусна 7 от 15 наказателни удара. Петер Седмак е с 12 точки, като именно той отбеляза двете тройки за отбора, Лоуган Стъц добави 7, по 2 имат Станимир Маринов и Мартин Маринов.

Шестима от Лукойл Академик са с двуцифрен актив от точки. С 20 е Аландо Тъкър, който сграбчи и 10 борби, 14 има Божидар Аврамов, 13 - Кристофър Дън, 12 - Юре Лалич, с по 10 са Веселин Веселинов и Александър Янев.