Българският национален отбор по баскетбол завърши квалификациите за европейското първенство през 2015 г. с победата при гостуването на Израел с 69:61.

Избраниците на Георги Младенов записаха първи успех в група В след пет загуби в предишните си пет мача.

Българите направиха страхотен обрат срещу най-добрия отбор в групата, след като петнадесет минути преди края изоставаха с цели 17 точки.

Те подобриха значително играта си в края на третата и в четвъртата част, а съперниците им допуснаха сериозно отпускане след натрупването на солиден аванс.

Двубоят, който се играе в Кипър заради ситуацията в Израел, беше без значение за крайното класиране. Израелците си осигуриха мястото във финалите още в предишния кръг, а българите отдавна изгубиха шансове.

Отборът на Ерес Еделщайн, който беше без две от големите звезди - Омри Каспи и Диор Фишър, спечели първата четвърт с 19:16, а след втората двубоят изглеждаше решен, след като разликата скочи до 13 точки - 41:28.

След като израелците натрупаха солиден аванс, второто полувреме започна в доста спокойно темпо. За първите четири минути и половина на третата част бяха вкарани само четири коша - три за домакините и един за гостите, които увеличиха разликата до 17 точки - 47:30.

В края й обаче българските баскетболисти успяха да подобрят движението на топката в атака, а израелците започнаха да допускат повече грешки в стрелбата, което доведе до намаляването на разликата преди последните десет минути до седем точки - 45:52.

България вкара първите четири точки в последната четвърт и изоставането беше стопено само до три точки. Гостите продължиха да играят по-добре и след няколко точни стрелби на Захариев и Аврамов обърнаха резултата четири минути преди края - 61:59.

Две минути преди сирената Александър Везенков вкара страхотна тройка и авансът на българите достигна пет точки - 66:61. До края българите не допуснаха кош, а Станимир Маринов оформи крайния резултат с точна стрелба от зоната за три точки.

Везенков отново беше най-добрият играч в българския отбор. Той вкара 20 точки при 61.5% успеваемост в стрелбата от игра. Той взе и най-много борби в състава на гостите - осем. Аврамов добави 14 точки, а Захариев завърши с 12, като двамата вкараха много важни кошове в края на двубоя.

За Израел Лиор Елияху беше най-резултатен с 16 точки, а освен него с двуцифрен точков актив завърши само Якоб Коен - 11.