Тази вечер в Арена Ботевград Балкан бе по-добрият отбор и победи Академик Бултекс 99 с 97-74. По този начин поведе с 2-1 в полуфиналната плеойфна серия. Четвъртата среща е в неделя, 13 май от 18.30 ч. отново в Ботевград.

Домакините започнаха с 15-4 до петата минута, което принуди треньора на гостите да вземе ранен тайм-аут. До края на първата част пловдивчани смъкнаха част от пасива си - 28-23 за Балкан. В първите минути на втория период Димитър Димитров натрупа 3 лични нарушения, което се отрази на неговия тим и на полувремето балканци водеха с 13 точки - 54-41.

Най-критичните моменти за домакините бяха до средата на третата четвъртина, когато техните съперници почти заличиха пасива си, доближавайки се само на 2 точки. До края на частта зеленобелите отново дръпнаха с двуцифрена разлика - 73-58 след половин час игра. Само три минути след началото на последния период разликата в полза на Балкан премина двайсет точки и до края бе задържана за крайното 97-74.

Победителите не позволиха на своите съперници да поведат нито веднъж и бяха напред в резултата в продължение на 37 минути.  Те вкараха близо половината от стрелбите си - 31 от 63, което е 49.2%. За 2 точки тя е 70%, спрямо 46 на съперника. Имат малко повече борби, асистенциите им са с 6 повече, имат двойно повече отнети топки.

Отново отличен мач изигра Венци Петков, който стана топреализатор с 18 точки с 4 тройки от 6 опита. Игор Кесар отбеляза 16 точки, като овладя и 8 борби, силно игра и Павел Иванов, вкарал 15 точки. На ниво бе и Дейвид Хоутън с 14 точки и 6 борби, с 14 точки е и Дивон Уошингтън. Христо Захариев има 8 точки, със 7 е Джордан Калахан, 5 добави Радослав Кочев. В игра влезе целият състав.

За тима от Пловдив над всички бе Васил Бачев със 17 отбелязани точки. Никола Маравич е с дабъл-дабъл от 12 борби и 12 точки, с 11 точки е Александър Груев.