В днешния първи мач от новия шампионат на Югозападната трета лига отборът на Балкан стартира по най-добрия начин - с победа. Макар че тя не бе постигната лесно - на своя стадион домакините успяха да пречупят Велбъжд Кюстендил с 1-0.

Единственият гол бе отбелязан от централния нападател Петко Петков, който в 68-та минута  бе точен от бялата точка след отсъдената в полза на Балкан очевидна дузпа.

Срещата премина през две коренно различни полувремена, причина за което бяха климатичните условия. През първите 45 минути, когато бе слъччево, домакините изпуснаха поне три пъти от удобни положения чрез Петко Петков и Кристиян Ковачев. В тази част гостите от Велбъжд се опитваха всячески да накъсват играта и доста често падаха и лежаха на терена.

Точно в самия край на първото полувреме над стадион "Христо Ботев" се разрази буря и започна да вали проливен дъжд, който не спря до последния съдийски сигнал. Това наложи главният рефер Гребенчарски, ръководил доста неубедително тази среща, да отложи началото на второто полувреме.

Подгизналият терен постави футболистите при много по-различни условия в сравнение с първата част. Освен гола от дузпа, балканци отново имаха няколко изключително удобни ситуации да вкарат, но големият шанс бе на страната на съперниците. В същото време гостите от Велбъжд имаха само един точен удар към вратата за целия мач.

Другите мачове от този първи кръг: Оборище - Банско 1-0, Беласица -Пирин ГД 0-0, Ботев Ихтиман - Чавдар Етрополе 2-2, Левски Чепинци - Марек 0-1, Кюстендил - Гранит Владая 6-0, Пирин Разлог - Рилски спортист 1-0, Вихрен - Надежда Доброславци 2-1  , Сливнишки герой - Перун 3-0